START      OM      PROGRAM      AKTUELLT      BILJETTER      NYHETSBREV      KONTAKT      ARKIV      ENGLISH

 

PROGRAM

 

6 september – 27 oktober

Utställning

CROSSWORLDS

GIBCA Extended

Grupputställning med tolv konstnärer från Västra Götalandsregionen.

Onsdag–söndag kl 12–16. Fri entré

Vernissage 6 september kl 18–22

Läs mer

25 oktober

Utställning och performance

PERFORMANCENATT

Kulturnatta 2019

GIBCA Extended i utställningshallen och performanceprogram på scenen.

25 oktober kl 19–23. Fri entré

Läs mer

8–16 november

Dansföreställning

RIGOR MORTIS

Benedikte Esperi

Mellan det levda och upplevda, mellan dröm och verklighet, då och nu.

Spelas 8 nov kl 19:00, 9 nov kl 17:00,
14,15 nov kl 19:00, 16 nov kl 16:00

Läs mer

10 november

Konsert

WHAT IS THE WORD

Lipparella

En föreställning i regi av Karl Dunér, med musik skriven av Christer Lindwall och Lisa Streich, samt ett framförande av Becketts verk Quad.

Spelas 10 november kl 17:00

Läs mer

23 november – 15 december

Utställning

Tre utställningar #2

Konstnärerna Anna Lamberg, Oscar Gard Montan och Anna Ekholm delar på rummet i tre separata utställningar.

Onsdag–söndag kl 12–16. Fri entré

12–14 december

Dansföreställning

Almost out of sighT

Anna Koch

Tre kroppar navigerar tillsammans i tät dimma.

Spelas 12, 13 dec kl 19:00, 14 dec kl 16:00

Läs mer

 

TIDIGARE I HÖST

 

3–4 augusti

Dansföreställning

KONSTVÅGEN 2019

Gun Lund

Gun Lund visar ett kortare dansverk under Konstvågen på Burö.

3 och 4 augusti kl 14 & 16. Fri entré

Läs mer

16–18 augusti

Dansföreställning

I GUDARS SKYMNING

Gun Lund

Storslagen dansföreställning på Vadholmen av Gun Lund

16, 17, 18 augusti kl 18:30. Fri entré

Läs mer

8 september

KULTURARVSDAGEN

Öppet hus på Sockerbruket

Göteborgs konstnärstätaste område slår upp sina dörrar. Aktiviteter hela dagen!

8 september kl 12–17. Fri entré

Läs mer

8 september

Dansföreställning

PÅ ruinens brant

Gun Lund

En rörelse installation i Gamla Älvsbors fästningsruin.

8 september kl 16:30

Läs mer

12–14 september

Dansföreställning

Momentum – larvstadiet 1 av 3

Moa Kompani

Moa Matilda Sahlin presenterar en koreografi "in progress".

12, 13 september kl 19:00, 14 september kl 16:00

Läs mer >>

15 september

Konsert

Axelsson & Nilsson Duo

Arrangemang av Levande Musik

Trombonisten Ivo Nilsson och slagverkaren Jonny Axelsson framför nykomponerad konstmusik. .

15 september kl 15:00

Läs mer

25–28 september

Dansföreställning

UTSNITT

En labyrint av koreografiska spår

Anna Ozerskaia,  Ina Dokmo, Jerôme Delbey, Maria Naidu, Tom Kvem, Alexandra Wingate, Lena Kimming, Liv Schellander

25–27 september kl 19:00, 28 september kl 16:00

Läs mer

10–12 oktober

Dansföreställning

DIGITAL FOOTPRINTS

Gun Lund / E=mc2 Danskonst

Interaktiv föreställning av Gun Lund. Musik- och videokomposition av Åke Parmerud.

10 oktober kl 13:00, 12 september kl 16:00

Läs mer

 

3:e Våningen, Sockerbruket 9, S-414 51 Göteborg, Sweden.

Tel: +46(0)31–121771

E-post: info(at)3vaningen.se

 

© 3:e Våningen 2017

 

FACEBOOK

INSTAGRAM

NYHETSBREV