Vi finns i Carnegie gamla sockerbruk i Majorna i Göteborg, 10 minuter från Järntorget. Ta spårvagn 3 eller 9 till hållplats Vagnhallen Majorna. Sedan 5 minuters promenad till Sockerbruket 9.

Spårvagn: 3 och 9. Hållplats Vagnhallen Majorna

Buss: 30, 64, 90 och 91. Hållplats Klippan

Båt: Älvsnabben. Hållplats Klippans färjeläge

Reseplanerare och tidtabeller finns på

www.vasttrafik.se

Köp biljett till våra föreställningar på Tickster.com.
Boka biljetter via e-post bokning@3vaningen.se eller telefon 0702 – 72 17 71.

Ordinarie biljettpris: 160 kr
Student, pensionär, arbetssökande: 120 kr
Medlemmar Danscentrum Väst: 120 kr

Se varje programpunkt för mer info här.

Infart från Karl Johansgatan, mitt emot Vagnhallen Majorna, in på Banehagsgatan. Ta första tvärgata till höger och sedan direkt till vänster in på Sockerbrukets gård. Bilparkering finns vid vattnet. Cyklister kan också ta cykelvägen längs hamnen.

3:e Våningen är funktionshinderanpassat med stor hiss, breda dörrar, låga trösklar, anpassad WC och flyttbara stolar vid scenens gradäng.

Fyll i formuläret om du vill du ha uppdateringar och information om programmet på 3:e Våningen.


Följ oss gärna på Instagram och Facebook. 

3:e Våningen
Sockerbruket 9
414 51 Göteborg
Sweden

Kontorstelefon: +46 (0)702-72 17 71
Bemannad under kontorstid ons–fre, kl 12–16

E-post: kontakt@3vaningen.se

Konstnärlig ledare
Olof Persson
olof@3vaningen.se

Scentekniker
Finn Pettersson
finn@3vaningen.se

Nuvarande
utställningsvärdar
Ruth Waters
Magnus Nygaard
Jessica Ekström
Linda Nybom

Konstnärlig ledare
Gun Lund
gun@3vaningen.se

Utställningstekniker
Hanna Antonsson
hanna@3vaningen.se

Nuvarande
föreställningsvärdar
Agnes Stålhammar
Asta Ravn Elm
Frida Nyrén
Jeppe Rasmussen

Ordförande / Curator
Lars Persson
lars@3vaningen.se

Kommunikatör
Ingeborg Zackariassen
ingeborg@3vaningen.se

Koordinator
Jenny Johansson
jenny@3vaningen.se

Arkiv
Åsa Thegerström
asa@3vaningen.se

Obs! All kontakt gällande program och medverkan går genom kontakt@3vaningen.se 
Få mer information och ansök här.

3:e Våningen är en konstnärsdriven fysisk plats om 600 kvm med utställningshall, scen, studio, butik och dansbibliotek.

Kom hit och ta del av en mångsidig repertoar av dans-föreställningar, performances, utställningar,  konserter! Oavsett om vi visar storslagna internationella gästspel, lokala favoriter från Västsverige eller helt oprövade experiment lovar vi att du välkomnas in i en personlig atmosfär, där konstupplevelsen alltid finns exklusivt nära publiken.