31 januari – 15 februari 2026

TTT – TRE TIDNINGSTECKNARE

Torbjörn Thörngren, Brit Swedberg, Ulf Sveningson

ÖPPET

31 januari – 15 februari
Onsdag – söndag kl 12–16
Vernissage lördag 31 januari kl 12–16
Vernissageprogram med start kl 13: Mirja Burlin, skådespelerska läser texter av Torbjörn Thörngren. Svante Engblom, musikalisk tolkning. Pia Thörngren Engblom, dans.
Fri entré

Bild: Torbjörn Thörngren

TORBJÖRN THÖRNGREN

Torbjörn Thörngren (1925–2004) aktiv framför allt på femtio och sextiotalet på Göteborgs-Tidningen, med politiska bilder och nyskapande inslag. Han hade också en litterär ådra och teckningarna försågs ofta med kommentarer eller poesi.

BRIT SWEDBERG

Brit Swedberg tecknade i Göteborgs-Tidningen och utvecklade med tiden en unik förmåga att fånga rörelse på scenen, inte minst alla former av dans. Att i några få tuschstreck fånga en rörelse, en hållning, en karaktär – i den genren kan ingen mäta sig med henne.

ULF SVENINGSON

Ulf Sveningson kallar sig själv ”den siste tidningstecknaren” och förkroppsligar genren med en oerhörd bredd som fångat såväl vardagssituationer på spårvagnen som kända profiler inom poltik och samhällsliv, samt landskap, fyrar och miljöer ofta på resande fot. Sveningson tecknade tidigare på Göteborgs-Posten.